06.10.2017
Realizowane projekty

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

26.11.2013r./3.12.2013r.

Firma Lider Trading Sp. z o.o. w Warszawie Oddział w Łańcucie w dniu 26 listopada dostarczyła pierwsze cztery autobusy marki Solbus, następnie 3 grudnia dostarczono kolejne sześć sztuk.

SOLBUS typ: SM12, model: SOLBUS SM12DC23.05-04 to nowoczesny autobus miejski przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, o zmniejszonej emisji zanieczyszczeń. Przeznaczony do obsługi tras o zwiększonych potokach pasażerskich. Obniżona na całej powierzchni pojazdu podłoga jest dostępna dla pasażerów z wszystkich drzwi autobusu. Przestronne, komfortowe wnętrze zapewnia wygodny przewóz 116 osób w tym 28 na miejscach siedzących. Silnik połączony z automatyczną skrzynią biegów spełnia najnowszą, najostrzejszą normę czystości spalin Euro 5. Jeden z autobusów wyposażony jest w system zliczania potoków pasażerskich, co w przyszłości pomoże w zoptymalizowaniu rozkładu jazdy. Wszystkie autobusy wyposażone są w system cyfrowego monitoringu wizyjnego. Składa się on z kamer śledzących obraz wnętrza pojazdu,
oraz pozwala na obserwację drogi przed pojazdem. Pojazdy mają zainstalowane kasowniki dwufunkcyjne, które umożliwiają pasażerom kasowanie biletów papierowych, jak również obsługę karty miejskiej.

25.04.2013r.

W dniu 25 kwietnia 2013 roku Zarząd MPK Sp. z o.o. podpisał Umowę na dostawę 10 fabrycznie nowych autobusów z firmą Solbus. Dostawca autobusów został wyłoniony w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.

  

16.01.2013r.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. w Nowym Sączu 15 stycznia 2013r.  podpisało z Zarządem Województwa Małopolskiego Umowę o dofinansowanie projektuw ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projekt pn. „Wymiana taboru autobusowego z wyposażeniem w elementy Inteligentnych Systemów Transportowych” uzyskał dofinansowanie na ponad 5,6 mln zł.  Całkowita wartość projektu wynosi 9,9 ml zł. W ramach inwestycji zakupionych zostanie 10 niskopodłogowych autobusów miejskich o długości 11,5–12 metrów, spełniających w dziedzinie emisji szkodliwych substancji co najmniej normę EURO-5, wyposażonych w elementy Inteligentnych Systemów Transportowych. Doposażona zostanie ponadto serwerownia w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa wdrożonych systemów informatycznych.

27.11.2012r.

W siedzibie firmy przy ulicy Wyspiańskiego odbyła się prezentacja Inteligentnych Systemów Transportowych, a w szczególności biletu elektronicznego oraz systemu preferencji dla autobusów. Dyrektor MPK Andrzej Górski zaprezentował etapy modernizacji systemu transportu publicznego w Nowym Sączu.

  

Następnie zaprezentowano funkcjonalność biletu elektronicznego – sposób działania, obsługi i korzyści dla pasażerów.

  

Dzięki zainstalowaniu we wszystkich autobusach autokomputerów z modułem GPS dyspozytor ma możliwość lokalizowania pojazdów na trasie w czasie rzeczywistym.

19.06.2012r.

Zamontowano tablice Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

  

Zastosowanie nowoczesnych źródeł światła led powoduje, że wyświetlane informacje są wyraźne nawet w słoneczne dni. Korzystając z danych o pozycji pojazdu dostarczonych z GPS-ów zamontowanych w autobusach, system prezentuje realny czas przyjazdu autobusu na przystanek. Tablice posiadają również system głośnomówiący, który jest bardzo  przydatny dla osób niewidomych lub niedowidzących.

12.01.2012r.

Podpisanie umowy z Peek – wykonawcą systemu preferencji dla autobusów (tzw. SPDAM). Projekt obejmuje m.in. pomiary ruchu, projekty i programy ruchowe, system preferencji dla autobusów, modernizacje sygnalizacji świetlnych (wymiana sterowników ruchu, system detekcji pojazdów, maszty, sygnalizatory), konfiguracja serwera centralnego wraz z aplikacją monitoringu skrzyżowań oraz zapewnienie łączności opartej o prywatny VPN. Dzięki zastosowaniu systemu preferencji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach dla pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy będą miały możliwość bardziej płynnie poruszać się w centrum miasta, co wpłynie na punktualność kursowania.

 

18.10.2011r.

Firma GMV zaprezentowała koncepcję funkcjonalną Inteligentnych Systemów Transportowych, która zostanie wdrożona w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Firma GMV na rynku światowym obecna jest od prawie 30 lat, w Polsce działa już trzeci rok.

  

Pierwszym z IST jest System Zarządzania Flotą, który służy do tworzenia rozkładów jazdy i wszystkich związanych z tym zagadnień, rozliczania pracy kierowców oraz zarządzania flotą, czyli stanowisko dyspozytorskie. Każdy autobus będzie miał zainstalowany GPS. Dzięki transferowi danych poprzez GPS możliwe będzie prowadzenie monitoringu online. W ramach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zostanie zainstalowanych w pobliżu przystanków sześć tablic, na których będą wyświetlane informacje o nr linii, kierunku i czasie przyjazdu autobusu. Na stronie internetowej pojawi się możliwość ustawienia wirtualnego przystanku, który umożliwi sprawdzenie realnego czasu odjazdu autobusów z wybranego przystanku. Informacja taka będzie również dostępna za pośrednictwem sms-a. Dodatkowo wszystkie pojazdy zostaną wyposażone w głosową zapowiedź przystanków. Ostatnim z IST jest Systemem Biletu Elektronicznego, który będzie nośnikiem biletów jednorazowych, okresowych oraz bezpłatnych. E-bilet będzie miał format tradycyjnej karty bankomatowej. Na awersie karty znajdzie się zdjęcie, imię i nazwisko użytkownika oraz numer klienta. Karta wyposażona jest w elektroniczny układ pamięciowy, na którym zapisywane będą dane użytkownika karty, jego uprawnienia do ulg oraz środki pieniężne. Karta Miejska jest kartą zbliżeniową (bezstykową) co oznacza, że aby z niej skorzystać (kupić bilet, sprawdzić ważność biletu, doładować środki) wystarczy ją zbliżyć do odpowiedniego urządzenia, które ją odczyta (automat biletowy, terminal  w punkcie sprzedaży biletów).

27.09.2011r.

W dniu 27 września 2011 roku Zarząd MPK Sp. z o.o. podpisał Umowę z firmą GMV na „dostawę i wdrożenie elementów Inteligentnych Systemów Transportowych w zakresie Systemu Biletu Elektronicznego, Systemu Zarządzania Flotą oraz Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej”.

  

 

03.03.2011r.

W dniu 2 marca na płycie nowosądeckiego Rynku zaprezentowano pierwsze 6 sztuk fabrycznie nowych autobusów dostarczonych przez firmę Autosan S.A., których zakup został współfinansowany przez Unię Europejską  w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dwa kolejne egzemplarze Sansity trafią  do MPK na przełomie marca i kwietnia br., a ostatnie dwa miesiąc później.

  

Wielką zaletą nowych autobusów jest nisko umieszczona podłoga, pozwalająca wchodzić wprost z chodnika bez pokonywania wewnętrznych chodów. Kolorystyka wnętrza nawiązuje do barw nadwozia. Czerwone poręcze i tapicerka foteli komponuje się z szarością podłogi i bocznych ścian. Istotne jest to, że zakup 10 nowych Autosanów pozwoli obniżyć wydatki na olej napędowy, ponieważ autobusy zastąpią mocno wyeksploatowane Jelcze serii PR110, które zużywają dużo paliwa i są bardzo awaryjne.

 

Na zakończenie prezentacji wszyscy zgromadzeni, na czele z prezydentem Ryszardem Nowakiem, wiceprezydentem Jerzym Gwiżdżem oraz prezesem MPK Andrzejem Górskim udali się w „podróż próbną” ulicami Nowego Sącza. Autobus zdał egzamin.

25.10.2010r.

W dniu 25 października 2010 roku Zarząd MPK Sp. z o.o. podpisał Umowę na dostawę 10 fabrycznie nowych autobusów z firmą AUTOSAN S.A. Dostawca autobusów został wyłoniony w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.

Zgodnie z zawartą Umową pierwsze 6 szt. nowych autobusów pojawi się na ulicach Nowego Sącza już na początku roku 2011, pozostałe 4 autobusy Spółka otrzyma w II kwartale 2011r.

Autosan Sancity 9LE to nowoczesny autobus przeznaczony do obsługi tras o średnich potokach pasażerskich. Obniżona podłoga stanowi ponad połowę długości pojazdu i jest dostępna z obu par drzwi. Przestronne, komfortowe wnętrze zapewnia wygodny przewóz 60 osób w tym 16 na miejscach siedzących. Silnik połączony z automatyczną skrzynią biegów spełnia najnowszą, najostrzejszą normę czystości spalin Euro 5. Autosan Sancity 9LE  posiada nowoczesną stylistykę, którą otrzymał po przeprowadzonym w ostatnim czasie faceliftingu.

31.08.2010r.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o w Nowym Sączu  pozyskało środki unijne na wymianę taboru i uatrakcyjnienie oferty dla pasażerów. 31 sierpnia 2010r. Zarząd Spółki podpisał umowę na dofinansowanie projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury techniczno-komunikacyjnej lokalnego transportu publicznego w Nowym Sączu wraz z wymianą taboru autobusowego”. Kwota dofinansowania to ponad 7,6 mln zł, przy całkowitej wartości projektu – 13,4 mln zł.

W ramach projektu zakupionych zostanie 10 autobusów miejskich o długości 8,5-9 metrów o zmniejszonej emisji zanieczyszczeń. Wdrożony zostanie również system biletu elektronicznego, który wiąże się m.in. z zakupem: autokomputerów pokładowych do autobusów, kasowników przystosowanych do obsługi biletu elektronicznego, czytników dla kontrolerów, kart bezstykowych oraz instalacją urządzeń do automatycznego doładowania kart na przystankach. Kolejnym elementem projektu będzie system zarządzania autobusami i informacją dla pasażerów. Ta część projektu obejmować będzie m.in. zakup modułów GPS, wdrożenie sieci poboru danych, zakup i montaż tablic informacyjnych, zakup licencji oprogramowania rozkładów jazdy, licencji oprogramowania dot. planowania i rozliczania pracy kierowców, zakup serwera do obsługi danych spływających z autobusów w czasie rzeczywistym, systemu głosowej informacji pasażerskiej o rozkładzie jazdy z centralą telefoniczną,  serwera obsługi on-line. Ostatnim zadaniem projektu będzie rozbudowa sygnalizacji świetlnej na wybranych skrzyżowaniach, w sposób pozwalający na zwiększenie konkurencyjności komunikacji miejskiej w stosunku do komunikacji prywatnej.

 

Udostępnij: