14.02.2024
Ekologiczny transport z autobusami CNG

Ekologia i ograniczanie wpływu prowadzonej działalności na środowisko naturalne to dla wielu firm ważny element polityki rozwoju. To również ważny aspekt funkcjonowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, które rozwija tabor autobusów zasilanych sprężonym gazem CNG.

 

Kwestia rozwoju nowoczesnej komunikacji miejskiej wymaga kompleksowego podejścia, dlatego spora część autobusów MPK Nowy Sącz spełnia normę emisji spalin Euro 6. Ważnym kierunkiem wyznaczonym w 2020 roku był zakup sześciu nowej generacji autobusów zasilanych gazem CNG marki Solaris. Już w 2021 roku zakupione zostały dwa kolejne pojazdy Solaris Urbino 12 H CNG oraz trzy autobusy MAN Lions City CNG.

– To był ważny krok w stronę wykorzystania zasilania gazowego CNG i jednocześnie możliwość sprawdzenia jak autobusy z takim napędem sprawdzają się w codziennej eksploatacji w naszym mieście – mówi Jerzy Leszczyński, prezes MPK Nowy Sącz. – Aby jednak ograniczyć koszty i być niezależnym od dostaw, zdecydowaliśmy o wybudowaniu własnej stacji tankowania CNG – dodaje prezes. 

W listopadzie 2021 roku stacja tankowania CNG została oddana do użytku, a jej budowa została zrealizowana przy okazji rozbiórki starych obiektów, znajdujących się na terenie bazy MPK. Od tego momentu pojazdy będące w użytkowaniu MPK Nowy Sącz były już tankowane z wykorzystaniem własnej infrastruktury i przy znacznie niższych kosztach.

Dzięki pozyskaniu pod koniec 2023 roku kolejnych „gazowców”, obecnie autobusy CNG stanowią już 20% całego taboru, czyli w sumie 15 tego typu pojazdów. W ten sposób MPK Nowy Sącz osiągnęło właściwy poziom rozwoju transportu zasilanego gazem CNG. 

– Określa się, że opłacalność przedsięwzięcia zakupu autobusów CNG wraz z własną infrastrukturą do tankowania, zaczyna się od 15 sztuk użytkowanych pojazdów. Taki poziom już osiągnęliśmy i z pewnością to nie koniec. Inwestowanie w transport gazowy to dobry kierunek dla komunikacji niskoemisyjnej przy rozsądnych kosztach zakupu i dalszej eksploatacji – wyjaśnia prezes Jerzy Leszczyński. 

Obecnie na ulicach naszego miasta bardzo często można zobaczyć autobusy z oznaczeniem CNG, które charakteryzują się niską emisją, ale też stanowią realną alternatywę dla komunikacji opartej na pojazdach elektrycznych, znacznie droższych w zakupie oraz obsłudze serwisowej. Dodatkowo popularne „gazowce” dobrze sprawdzają się także podczas użytkowania w okresie zimowym, kiedy temperatury znacznie spadają poniżej zera. 

 

Udostępnij: